Kanser Tarama Merkezi
Checkup Merkezi
Üroloji Merkezi
Obezite Merkezi

» Radyoloji

» Bölüm DoktorlarımızRADYOLOJİ; hastalıkların tanısında ve tedavilerinin takibinde kullanılan görüntüleme yöntemlerini içeren tıbbın bir dalıdır.               

Mediklinik hastanesi Radyoloji Ünitesi'nin teknolojik alt yapısı, yüksek kalitede görüntüleme hizmeti sunmak üzere hazırlanmıştır.

Radyoloji Ünitemiz, diğer branşlardaki hekimlerin talepleri doğrultusunda 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Modern tıpta, birçok hastalığın erken tanısı için radyolojik tetkikler önem taşıyor. Mediklinik hastanesi Radyoloji bölümü, bu önemin gerektirdiği ileri teknolojik donanıma sahip bulunuyor.
Bu donanım içinde Radyoloji ünitemizde bulunan cihazlarımız:

 1. Direkt Röntgen,

 2. Kontrastlı grafiler (İVP, HSG),

 3. Ultrasonografi,

 4. Renkli Doppler Ultrasonografi,

 5. 4 boyutlu Ultrasonografi,

 6. Bilgisayarlı Tomografi (BT),

 7. 1.5 Tesla Manyetik rezonans görüntüleme (MR),

 8. Mamografi,

 9. Kemik Dansitometresi.  Bu cihazlar ile neler yapılabiliyor?

  • Direkt grafiler ile kemik ve eklemlerin görüntülenmesi ile kırık, çıkık, doğumsal yada edinilmiş anormal yapılanma vs,

  • Kontrastlı grafiler ile IVP: Böbrek ve idrar yollarının görüntülenmesi, HSG: Kadın üreme kanallarının görüntülenmesi,

  • Ultrasonografi, girişimsel olmayan ve hemen sonuç elde edilebilen pratik bir görüntüleme yöntemidir. Beyin hariç vücüdun tamamı kendi sınırları içerisinde incelenebilmektedir. İstisna olarak bebeklerde kafa içi yapılar, bıngıldak yardımıyla görülebilmektedir. Boyun, meme, koltuk altı, akciğerlerde sıvı olup olmadığı, gebelik, batın içi organlar, erkek ve kadın üreme organları, yumuşak doku vb. organ ve bölgelerin tetkikleri yapılıyor.
   Ultrason eşliğinde bazı organlardan ve kitlelerden biyopsi yapılıyor ve tanı koyulabiliyor.

  • Renkli Doppler USG ile atar ve toplar damarların daralma, genişleme, tıkanma, akım hızları, anormal damarlanma vs inceleniyor.

  • BT ile daha çok kemik yapıların daha detaylı izlenebildiği tüm vücüdun görüntülenmesi,

  • MR ile daha çok kıkırdak ve yumuşak dokuların daha detaylı izlenebildiği tüm vücüdun görüntülenmesi,

  • Mamografi ile meme kanserlerinin erken tanısı ve takibi yapılabiliyor. Hiç şikayeti olmasa bile 40 yaşında her kadının mamografi tetkiki mutlaka yaptırması tavsiye ediliyor.
   Mamografi tetkikinin risk faktörleri taşıyan hastalarda ve menopoz sonrasında her yıl, risk faktörü yoksa 2 yılda bir tekrarlanması öneriliyor.

  • Kemik Dansitometresi ile, kemik erimesi olan hastaların teşhis ve tedavilerinin takibinde kullanılan görüntüleme yöntemidir.
Son Güncelleme: 02.08.2014


Denizli Özel Mediklinik Hastanesi, bir Pamukkale Özel Hastanesi San. ve Tic. Ltd.Şti. kuruluşudur. Sırakapılar Mah. Prof. Dr. Nusret H. Fişek Sk. No: 11 Denizli